V novembri 2022 to bude presne 100 rokov, keď archeológ Howard Carter vyhlásil: „Vidím úžasné veci.“ Vstúpil vtedy prvýkrát do hrobky faraóna Tutanchamóna a zaslúžil sa o najznámejší archeologický objav všetkých čias. Aj vďaka tomuto činu dnes môžeme staroveký Egypt, Tutanchamóna a archeológiu osláviť vydaním nádhernej, výpravnej priestorovej knihy Tutanchamon. Pýši sa nálepkou POP-UP DELUXE a my veríme, že právom.
- Tutanchamon je úplne výnimočná pop-up kniha, ktorá čitateľov doslova vtiahne a prenesie do fascinujúceho sveta starovekého Egypta.
- Postavte sa tvárou v tvár Tutanchamónovi, panovníkovi, ktorý vládol krátko a zomrel veľmi mladý, ale aj napriek tomu je dnes najslávnejším faraónom.
- Na každej stránke ožívajú nečakané priestorové prvky – ako by ste sa vo vnútri faraónovej hrobky ocitli sami! Je originálne a starostlivo ilustrovaná.
V knihe Tutanchamon sa dozviete mnohé o egyptskej mytológii. Zoznámite sa so starovekým Egyptom aj s jeho božstvami. Preskúmate náboženstvo a rituály a navštívite chrámy, ako je Luxor v Údolí kráľov.
Čo vieme o Tutanchamónovi?
Tutanchamon, ktorého meno znamená „žijúca podoba Amona“, žil pred viac ako 3300 rokmi, na trón nastúpil v 7–8 rokoch a zomrel už v 18. Bol to naozaj mladý faraón, tak prečo je dnes ten najznámejší? Práve kvôli objavu Howarda Cartera z roku 1922, keď svoje tajomstvá vydala takmer neporušená faraónova hrobka. Zlodeji do nej síce v minulosti prenikli, ale nedostali sa ďalej ako do okrajových miestností.
Práve Carterovi vďačíme za to, že na základe jeho objavu vieme, ako vyzeral faraónov život; poznáme tiež výzdobu hrobky aj obsah pokladnice. S tým všetkým vás kniha Tutanchamon zoznamuje – nie nudnou, učebnicovou formou, ale dych berúcim, pohlcujúcim zážitkom v podobe priestorových ilustrácií, ktoré pred vami vyvstávajú zo stránok a na ktoré si môžete siahnuť a rozpohybovať ich.
Dozviete sa tiež, ako prebiehala mumifikácia, ako postupoval Carter a jeho tím pri vykopávkach aj čo je pravdy na tom, že hlavných aktérov objavu postihla ako trest za porušenie hrobky hrozná faraónova kliatba.
Symbol starovekého Egypta
Na knihe spolupracovali autori Alberto Siliotti, Javier Joaquin a David Hawcock, teda tí z najpovolanejších. Siliotti je vedecký novinár špecializujúci sa na egyptológiu, Joaquin kresliar ovládajúci tvorbu klasickú aj digitálnu a Hawcock je svetová autorita na poli papierového inžinierstva, teda návrhov a výroby priestorových pop-up kníh.
Táto mimoriadna kniha prenesie čitateľov do fascinujúceho sveta starovekého Egypta, medzi bohmi a faraónmi. Zoznámite sa s tým najznámejších z nich – s Tutanchamónom! On a jeho zlatá maska, to sú skutočné symboly starovekého Egypta, ktoré už 100 rokov utvárajú našu predstavu o tom, ako vtedy vyzeral život faraónov a ich ľudu.
Pozrite si video knihy